Spis treści:
Artykuł | Gorączka
Czopki dla dzieci – w leczeniu objawowym bólu i gorączki
Spis treści:
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Czopki dla dzieci znajdują zastosowanie przede wszystkim w zwalczaniu gorączki i dolegliwości bólowych o różnym podłożu. Ich właściwości wykorzystuje się przeważnie u niemowląt, ale również u starszych dzieci. Dawkowanie czopków zależy od różnych czynników, ale w głównej mierze od wieku i wagi dziecka. Sprawdź, kiedy i jak podawać czopki niemowlakom i dzieciom.
Czopki dla dzieci - kiedy je stosować?
Czopki na gorączkę dla dzieci to charakterystyczne, białe lub prawie białe produkty lecznicze o cylindrycznym kształcie i niewielkich rozmiarach. Wykazują przede wszystkim działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a niekiedy również przeciwzapalne. Stosuje się je głównie w przypadku podwyższonej temperatury ciała oraz podczas występowania dolegliwości bólowych różnego pochodzenia.
Kiedy podać dziecku czopek przeciwgorączkowy? Warto po niego sięgnąć w przebiegu gorączki o różnym podłożu (osiągającej 38,5°C i więcej), która może przykładowo towarzyszyć:
- infekcjom wirusowym i bakteryjnym, tym przeziębieniom, grypie lub innym chorobom zakaźnym,
- ujawnieniu się odczynu poszczepiennego.
Ponadto czopki dla dzieci sprawdzają się w łagodzeniu bólu o zróżnicowanej etiologii, od małego do umiarkowanego nasilenia. Zawarte w nich substancje aktywne radzą sobie przede wszystkim z bólami:
- gardła, mięśni i głowy, które pojawiają się podczas przeziębienia czy grypy;
- stawów, mięśni i kości, występującymi w wyniku mechanicznych urazów narządu ruchu, np. takich jak skręcenie, czy nadwyrężenie;
- powstałymi na skutek uszkodzeń tkanek miękkich;
- pooperacyjnymi;
- głowy (z różnych przyczyn);
- zębów, w tym dolegliwościami bólowymi towarzyszącymi ząbkowaniu;
- uszu, pojawiającymi się w stanach zapalnych ucha środkowego.
Czopki od gorączki dla dzieci zalecane są niemowlętom, jak również starszym dzieciom, szczególnie w przypadkach, gdy przyjmowanie preparatów przeciwgorączkowych i przeciwbólowych w postaci doustnej jest niemożliwe lub niewskazane, chociażby przez występujące wymioty.
Wybierając czopki dla niemowlaka lub starszego dziecka należy zwrócić uwagę na ich skład, a przede wszystkim na odpowiednią dawkę substancji czynnej, która dobierana jest odpowiednio do wieku, ale przede wszystkim do masy ciała dziecka. U niemowląt , które nie ukończyły jeszcze 3. miesiąca życia stosowanie czopków należy skonsultować z lekarzem.
Jak podawać czopki?
Czopki o działaniu przeciwgorączkowym dla dzieci podaje się doraźne, w przypadku występowania wymienionych wyżej objawów bólowych i gorączki osiągającej 38,5°C. Aplikuje się je wyłącznie doodbytniczo.
Jak podawać czopki na gorączkę dla dzieci? W pierwszej kolejności warto schłodzić zapakowany jeszcze produkt, gdyż zbyt miękka konsystencja może sprawiać problemy podczas aplikacji. Można to zrobić w lodówce lub pod strumieniem zimnej wody.
Następnie należy:
- wyjąć czopek z opakowania czystymi dłońmi,
- ułożyć dziecko wygodnie na boku,
- delikatnie umieścić czopek w odbycie dziecka, na głębokość około 1,5 cm,
- przytrzymać przez chwilę pośladki dziecka, aby preparat nie zdołał się wysunąć,
- dopilnować, aby dziecko przez około 15 minut pozostało w pozycji leżącej, co pozwoli na stopniowe uwolnienie się substancji czynnej i wchłonięcie przez błonę śluzową jelita do krążenia ogólnego,
- dokładnie umyć ręce.
Czopki można również aplikować w jednorazowych rękawiczkach dostępnych w aptece.
Właściwa do zastosowania dawka leku zawarta w czopku uzależniona jest to przede wszystkim od wagi i wieku dziecka. Zaleca się stosowanie jak najmniejszej skutecznej dawki, przez najkrótszy możliwy okres wystarczający do złagodzenia symptomów związanych z bólem lub/i gorączką.
Konkretne dawkowanie można odnaleźć w ulotce dla pacjenta dołączonej do danego preparatu. To już jest wcześniej napisane
Warto również pamiętać, aby nie podawać większej ilości czopków niż zalecana. Dotyczy to tak dawek jednorazowych jak i dobowych. Jeśli gorączka nie ustępuje w ciągu 3 dni, a objawy bólowe utrzymują się powyżej 5 dni lub się nasilają, konieczna jest porada lekarza.
Czopki czy syrop na gorączkę?
Przed zastosowaniem preparatu przeciwgorączkowego rodzice małych dzieci często stają przed dylematem – co lepsze na gorączkę, czopki czy syrop. Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż obie postaci produktów leczniczych mają swoje zalety i znajdują zastosowanie w różnorodnych przypadkach.
Czopek na gorączkę jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci, którym z różnych przyczyn nie można podać leku w postaci doustnej, na przykład w formie zawiesiny, kropli, tabletek, czy syropu. Czopki aplikuje się m.in. dzieciom, które:
- mają problemy z połykaniem,
- cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- zmagają się z mdłościami i wymiotami,
- są mocno osłabione.
Czopki przeciwgorączkowe dla dzieci są więc bezpieczną formą podania substancji leczniczej, bez ryzyka zadławienia i z mniejszym prawdopodobieństwem podrażnienia przewodu pokarmowego.
Do zalet stosowania syropu na gorączkę należą z kolei:
- możliwość odmierzenia precyzyjnej dawki,
- łatwość podania, szczególnie u starszych dzieci,
- wybór różnorodnych smaków, preferowanych przez najmłodszych.
Po jakim czasie działa czopek?
Wysoka gorączka i uciążliwy ból u dziecka, szczególnie u niemowlęcia, wymagają natychmiastowej reakcji i wsparcia małego organizmu w walce z dokuczliwymi, a niekiedy groźnymi objawami. W takim przypadku warto jak najszybciej sięgnąć po czopki przeciwbólowe i w zależności od symptomów skontaktować się z lekarzem
Charakteryzują się one stosunkowo szybkim działaniem, które uzależnione jest przede wszystkim od:
- substancji czynnej zawartej w czopku,
- rodzaju dolegliwości, na którą cierpi dziecko,
- indywidualnych predyspozycji organizmu i reakcji na działanie składnika aktywnego,
- nasilenia gorączki lub/i bólu.
Jak wynika z badań, przykładowo czopki z ibuprofenem lub czopki z paracetamolem, jako substancją czynną, rozpoczynają zwalczanie gorączki i bólu po około 15-30 minutach od zaaplikowania produktu.
Bibliografia:
- Janicki S., Fiebig A., Sznitowska M.: Farmacja stosowana, wydawnictwo PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2847-7.
- Grygalewicz J.: Gorączka u dzieci, wydawnictwo PZWL, Warszawa 2017, ISBN: 978-83-200-5421-7
- Janice E. Sullivan, Henry C. Farrar: Fever and Antipyretic Use in Children, the Section on Clinical Pharmacology and Therapeutics and Committee on Drugs, Pediatrics March 2011, 127 (3) 580-587, [dostęp online 19.11.2020].
- Korbut R., Olszanecki R., Jawień J., Wołkow P.: Farmakologia, wydawnictwo PZWL, Warszawa 2012.
Konsultacja merytoryczna – lekarz pediatra Joanna Kosielska