Spis treści:
Artykuł | Kaszel
Ból gardła – jak się pozbyć? Co na chore gardło?
Spis treści:
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Ból gardła u dziecka zazwyczaj jest objawem stanu zapalnego o podłożu wirusowym. Sprawdź, jak objawia się zapalenie gardła u dzieci i co można stosować, aby złagodzić dokuczliwe objawy.
Przyczyny ból gardła
Ból gardła to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów u lekarzy pierwszego kontaktu. Każdego roku 1 proc. światowej populacji zgłasza się do lekarza POZ z powodu tej dolegliwości, z czego większość stanowią dzieci [Gowin, Horst-Sikorska]. Ze względu na częstość występowania, ból gardła u dziecka jest nie tylko poważnym problemem pediatrycznym, ale także socjoekonomicznym.
Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych ze strony gardła w populacji dziecięcej jest stan zapalny błony śluzowej. Zapalenie gardła u dziecka w większości przypadków ma podłoże wirusowe. Szacuje się, że za 70-80 proc. zachorowań odpowiadają wirusy (najczęściej rynowirusy lub adenowirusy).
Objawy zapalenia gardła u dziecka
Wirusowe zapalenie gardła objawia się przede wszystkim bólem gardła przy przełykaniu. U dziecka mogą także występować takie objawy, jak:
- złe samopoczucie,
- podwyższenie temperatury ciała,
- brak apetytu,
- katar,
- chrypa,
- suchość i pieczenie w gardle,
- suchy kaszel.
W badaniu wziernikowym choroba manifestuje się poprzez obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej gardła. U dziecka mogą występować także niewielkie pęcherzyki lub owrzodzenia na języku. Błona śluzowa może być ponadto pokryta śluzową wydzieliną.
Co na ból gardła u dziecka?
Zapalenie gardła o podłożu wirusowym wymaga jedynie leczenia objawowego, którego celem jest złagodzenie odczuwanych dolegliwości. Co na ból gardła u dziecka znajduje zastosowanie? Co podać dziecku, aby skutecznie i zarazem bezpiecznie zniwelować objawy? Zastosowanie znajdują przede wszystkim leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, zawierające ibuprofen lub paracetamol. W leczeniu zapalenia gardła stosuje się także leki miejscowe o działaniu antyseptycznym, znieczulającym i przeciwzapalnym w formie aerozolu, płynu do płukania lub tabletek do ssania (te ostatnie podaje się dzieciom powyżej 4-6 lat).
Co bardzo istotne, dzieciom należy podawać preparaty medyczne specjalnie dla nich przeznaczone i dostosowane do wieku. Przed użyciem ogólnodostępnych leków na gardło dla dzieci najlepiej zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. Ponadto należy pamiętać, że jeśli objawy chorobowe nie będą ustępować w ciągu kilku dni lub co gorsza, będą się nasilać, należy niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Domowe sposoby na ból gardła u dziecka
Dodatkowo, leczenie farmakologiczne można wspomóc, sięgając po domowe sposoby na ból gardła u dziecka. Jakie? Po pierwsze, należy zadbać o nawilżenie błon śluzowych, podając dziecku odpowiednią ilość płynów. Niezbędne będzie także utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Można to zrobić za pomocą nawilżacza powietrza. Skutecznym sposobem na zwiększenie wilgotności w silnie nagrzanym i suchym pomieszczeniu jest powieszenie na kaloryferze mokrego ręcznika lub pojemnika z wodą.
Domowym sposobem na chore gardło są także inhalacje, które można przeprowadzić z użyciem nebulizatora i roztworu soli fizjologicznej. Stosuje się także ziołowe płukanki na gardło, jednakże należy pamiętać, że są one przeznaczone dla dzieci powyżej 6. roku życia.
Do sporządzenia płukanki warto wykorzystać zioła, zawierające śluzy, które działają osłaniająco na gardło. Do takich ziół zaliczają się między inny kwiaty lipy (Tiliae flos). Inną rośliną zielną bogatą w śluzy jest prawoślaz lekarski (Althaea L.). Co istotne, wymienione zioła można podawać dzieciom. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie surowce zielarskie będą bezpiecznie w stosowaniu u najmłodszych.
W stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, szczególnie przebiegających z kaszlem, można stosować także miód. Podawanie 1 łyżki miodu wieczorem przed snem pomoże złagodzić dolegliwości bólowe oraz zmniejszy nasilenie kaszlu. Należy jednak pamiętać, by nie podawać miodu niemowlętom.
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska
Bibliografia:
- https://podyplomie.pl/system/products/sample_pdfs/000/007/457/original/choroby_laryngologiczne_u_dzieci.pdf [dostęp 28.10.2021 r.]
- Rafał Zieliński, Anna Zakrzewska, Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci - podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 5, 366–371.
- Ewelina Gowin, Wanda Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? Farmacja współczesna 2012; 5.
- Maciej Rygalski, Edward Zawisza, Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, Lek w Polsce, vol. 25 NR 8’15 (291).
- Gerard Nowak, Joanna Nawrot, Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, Herba Polonica Vol. 55 No 4 2009.
- Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI wieku 2018;1(4):175–182.